Scena szkolna

Naszym zdaniem scena jest jedynym miejscem, gdzie do perfekcji można opanować swój warsztat aktorski. Dlatego niezwykle ważnym elementem w toku nauki jest dla każdego Słuchacza weryfikacja zdobytych umiejętności w praktyce, poprzez kontakt z publicznością.   

Pod hasłem Scena Szkolna nie kryje się konkretne miejsce, czy budynek, lecz ludzie, dla których teatr jest pasją, często też sposobem na życie. 
To przestrzeń działań twórczych i spotkań profesjonalistów z adeptami sztuki aktorskiej podczas prób do kolejnych spektakli. Miejsce, gdzie Młodzi Aktorzy mogą podglądać warsztat starszych kolegów z grupy zawodowej i w ten sposób udoskonalać własny. 
Wreszcie jest to szansa na przeżycie czegoś wyjątkowego, co może dać tylko synteza wielu dziedzin kultury, jaką niewątpliwie jest teatr.
Spektakle pokazywane w ramach sceny szkolnej to zarówno kameralne formy, jak i kilkunastoosobowe wydarzenia realizowane we współpracy z innymi instytucjami. 
 

Najważniejsze do tej pory realizacje:


Moralność Pani Dulskiej

"Dziś po ciężkich boleściach ukończyłam Dulska. Co to jest? Nie wiem. Pisałam ją w gorączce po prostu, może to właśnie będzie coś doskonałego, a może nic nie warte" - pisała w 1906 r. w liście do męża Gabriela Zapolska.  

Czas pokazał, że rzadko która komedia zrobiła taka karierę na scenach polskich jak właśnie "Moralność pani Dulskiej". Wystawiana wielokrotnie, obsadzana najlepszymi aktorkami, ta tragifarsa kołtuńska,  jak określiła ją w podtytule sama autorka, komedia zrodzona z nienawiści do kołtunerii, drobnomieszczaństwa, chciwości i obłudy - z lekkością pokonuje bariery czasu. Zapolska w swojej sztuce przez 3 akty wyśmiewa moralność mieszczaństwa.

Główna bohaterka - Aniela Dulska - jest postacią dwulicowa, fałszywa, chciwa, nie potrafi okazać życzliwości, gardzi ludźmi słabymi, biednymi i wrażliwym.  Wszystko co robi jest na pokaz. Jej postawa, nazywana "dulszczyzną"  prezentuje życie w zakłamaniu i choć premiera sztuki miała miejsce w 1906 r. w Krakowie, postawy bohaterów w niej opisanych są ponadczasowe.

I właśnie z tak trudnym, naturalistycznym repertuarem zmierzyli się nasi adepci.  Jest to dla nich nie lada wyzwanie, a jednocześnie cenna lekcja praktyczna, gdyż właśnie tak najlepiej zgłębiać tajniki zawodu aktora. Cała rodzina Dulskich to postacie barwne i kontrowersyjne - począwszy od seniorki rodu, poprzez lumpującego się pierworodnego Zbyszka, nieodrodne córeczki - Hesię i Melę, na milczącym Felicjanie Dulskim skończywszy. Nie można także zapomnieć o służącej - Hance, obdarzonej "złodziejskim sprytem" Juliasiewiczowej, konkretnej Tadrachowej czy niedoszłej samobójczyni - Lokatorce.

I w każdej z tych ról odnaleźli się Nasi słuchacze tworząc ciekawe i niebanalne kreacje aktorskie.  Zależało Nam również na powrocie do polskiego repertuaru, który niewątpliwie nieco zepchnięty do "lamusa" broni się swoim kunsztem i ponadczasowością.

OBSADA:

Aniela Dulska………………………………… Magda Stec 

Felicjan Dulski…………………………….. Łukasz Drozd

Zbyszko Dulski……………………………. Jakub Ryczek

Hesia Dulska………….…………….. Małgorzata Krupa

Mela Dulska………………….……….. Katarzyna Babicz - od 2015 r. - Kaja Grzybowska 

Juliasiewiczowa…………………………… Monika Rulka

Hanka……………………………………… Adrianna Tylus

Tadrachowa……………….…… Małgorzata Skotnicka

Lokatorka…………….…… Magdalena Wawrzkiewicz

 

Reżyseria - Przemysław Gąsiorowicz we współpracy z Jerzym Turowiczem 

Choreografia - Izabela Krupka

Data premiery: 10.05.2014r. 


CALINECZKA

Współczesna i nietuzinkowa adaptacja bajki "Calineczka", gdzie "tańczy, wiruje, faluje i stepuje feria świateł, koloru, muzyki i tańca", o czym przekonuje Wielki Show Szczypawka.
Streszczać fabuły chyba nie trzeba - perypetie maleńkiej dziewczynki są doskonale znane widzom w każdym wieku - nie brakuje ogromnej dawki humoru, a i łezka może się w oku zakręcić.

Muzykę do tej adaptacji napisał znany lubelski kompozytor Mirosław Korbut, a autorem aranżacji jest współpracujący z Akademią muzyk - Dariusz Kwiatkowski, dzięki któremu piosenki nabrały nowoczesnego charakteru.

Wśród pojawiających się bohaterów nie zabrakło przeświadczonego o swym wokalnym kunszcie Trio Skrzek, wspomnianego już roztańczonego Maestro Szczypawki, baśniowych Elfów czy rozśpiewanej Jaskółki.

Nasi Młodzi Aktorzy wiedzą, że teatr to przede wszystkim zespół, że dla chcącego nic trudnego, bo teatr tak naprawdę jest w Nas - wystarczy zamknąć oczy i wyobrazić sobie, że dmuchany materac to liść nenufaru, namiot to norka Myszy, a z piżamy mogą wyrastać elfickie skrzydełka.

OBSADA:

Calineczka ………………….……………Iga Komar
Emanuel……………………….. Mateusz Majcher
Matka ………………………………… Anita Bugała
Jaskółka…………………………….. Julia Jasińska
Skrzeczek………………………. Agnieszka Siwek
Gała ………………………….. Dorota Ziółkowska
Szczypawka…………………. Łucja Paszkowska
Mysz……………………………………. Paulina Pelc
Kret…………………………… Mateusz Kulczyński
Ochmistrz…………….. Dominika Wawryszczuk
Chór Elfów/Chór Szczypawek - Magda Kasianiuk, Aleksandra Lebioda,

Marcelina Szerej, Paulina Markowska, Ernest Tymczyszyn

Ropucha ………………… gościnnie Magda Stec

 

Reżyseria - Magda Stec

Muzyka - Mirosław Korbut

Aranżacja - Dariusz Kwiatkowski
Przygotowanie wokalne - Jakub Gąska
Choreografia - Julia Siegieda

Opieka artystyczna i adaptacja tekstu - Jerzy Turowicz

 

Data premiery: 27.04.2014 r. 


KOT W BUTACH,

czyli teatr to miejsce magiczne 


Co by było, gdybyśmy zostawili nasze dzieci, jak za dawnych lat, same, bez opieki, na podwórku, gdzie nie ma żadnych współczesnych atrakcji? Jakie wyjście z sytuacji, w walce z nudą, podsunęłaby im wyobraźnia? 

Kot w butach, czyli teatr to miejsce magiczne spektakl muzyczny w wykonaniu Młodych Aktorów z grupy II, który odzwierciedla tezę, że teatr tworzą ludzie, a nie miejsca, że teatr można wystawić wszędzie, wystarczy pomysł, chęci i dziecięca wyobraźnia!

Spektakl jest zaskakującą, współczesną adaptacją baśni o Kocie w butach, przepełnioną zabawnymi piosenkami, śpiewanymi na żywo, przez naszych Młodych Aktorów. Dla niektórych z nich, był to pierwszy publiczny występ na scenie przed publicznością (!).

Muzykę do adaptacji tej pięknej baśni, skomponował oraz specjalnie do naszych potrzeb zaaranżował, znany lubelski kompozytor – Janusz Baca.

Nikomu z widzów, nie trzeba chyba przypominać treści tego wartościowego utworu, ale jesteśmy pewni, że nasze nowe odczytanie, może zaskoczyć nawet największego znawcę literatury dziecięcej. Wśród pojawiających się podczas pokazu bohaterów, nie zabrakło oczywiście, ani Kota, ani Króla, ani Czarnoksiężnika, pojawiła się także cała plejada zwierząt wszelakich, m.in. kuropatwy, zające, kury, a nawet i pięknie piejący kogut.

Rozśpiewane i roztańczone postaci, taneczne korowody, przeplatane scenami dialogowanymi i monologami, to wszystko, a nawet więcej, można zobaczyć podczas oglądania tego wyjątkowego spektaklu.

Nasi Młodzi Aktorzy, przy wsparciu kadry, pokazali olbrzymią dawkę wyobraźni, talentu     i wysiłku, jaki włożyli w przygotowanie tego widowiska.

OBSADA*:


Dwórka/Królewna………….………………. Estera Gromaszek

Kura/Kuropatwa…………….………………. Hania Kasprzak

Królewna/Dwórka…………….…………….. Dominika Komar

Kogut/Dworzanin………….………………… Mateusz Kulczyński

Zajączek/Dwórka……………………………. Kesja Łuka

Brat/Ochmistrz……………….………………. Mateusz Majcher

Bratowa/Kuropatwa/Dwórka………….… Paulina Markowska

Janek……………………………………..…….. Bartosz Pawłowski

Kot…………………………………………..…… Wiktoria Rabińska

Bratowa/Kuropatwa/Dwórka……………. Oliwia Strzyżewska

Kura/Kuropatwa…………………………….. Weronika Strzyżewska

Zajączek/Dwórka/Czarnoksiężnik……..… Marcelina Szerej

*gościnnie w roli Króla/Narratora……..… Magda Stec

 

Reżyseria: Magda Stec

Muzyka: Janusz Baca

Przygotowanie wokalne: Dorota Szostak-Gąska i Jakub Gąska

Choreografia: Julia Siegieda

Opieka artystyczna i adaptacja tekstu: Jerzy Turowicz

         Premiera: 17 stycznia 2014 r.         Czas trwania spektaklu: 80 min.


PARADY


Jan Potocki, autor  Parad, zapamiętany jest dzisiaj głównie, jako autor powieści Rękopis znaleziony w Saragossie, Parady napisał i wystawił latem 1792 roku, będąc gościem na zamku w Łańcucie, w rezydencji  swojej teściowej, księżnej marszałkowej Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej. Parady  nazywane „dramatycznymi ekstrawagancjami”, są zbiorem krótkich, humorystycznych scenek z życia wyższych sfer, a także znakomitymi parodiami ówcześnie wystawianych sztuk.

Dla wykonawców Parady utrzymane w konwencji dell’arte, stanowią wspaniałą okazję do zaprezentowania pełnej gamy środków aktorskich. Są jedynym w swoim rodzaju sprawdzianem kondycji, umiejętności improwizacji i współpracy między aktorami na scenie.

Parady przygotowane pod okiem Jerzego Turowicza przez Słuchaczy Akademii Teatralno-Wokalnej, składają się z pięciu miniatur scenicznych: I. Gil zakochany;        II. Kalendarz starych mężów; III. Podróż Kasandra do Indii; IV. Kasander literatem;      V. Kasander demokratą, w których to występują bohaterowie charakterystyczni dla tego gatunku.

Mamy tu postać zacnego wytwórcy serów – Kasandra – pociesznego i statecznego męża i ojca zarazem, jest też postać młodego, urodziwego „buntownika z wyboru” pana Leandra, oczywiście nie mogło też zabraknąć zabawnego, niezbyt rozgarniętego, ale i przebiegłego sługi – Gila, a wszyscy oni walczą i spierają się ze sobą, w imię miłości do uroczej i ponętnej Zerzabelli - jedynej kobiety w tym towarzystwie, w którą w naszej realizacji wcieli się, aż cztery adeptki (!).

Całemu przedstawieniu przygląda się z atencją sama Anna Teofila, hrabina Sewerynowa z książąt Sapiehów Potocka wraz ze swoimi dwórkami.

Wielu widzom podoba się nieszablonowy typ poczucia humoru, jaki zawarty jest w tekście Parad, gdyż w dużej mierze oparty jest on na podtekstach, sugestiach i niedomówieniach między bohaterami, a to śmieszy zawsze, czyniąc ten tekst bardzo uniwersalnym.

W inscenizacji nie brakuje stylowej muzyki oraz interesujących rozwiązań choreograficznych autorstwa Izabeli Krupki, a także ciekawych, kostiumów z epoki, w której Panowie nosili peruki i pończoszki, a damy suknie z głębokimi dekoltami.

OBSADA:

Katarzyna Babicz ………… Zerzabella

Łukasz Drozd ……………... Doktor

Małgorzata Krupa ……….. Zerzabella / Dwórka (w 2013 r. – Diana Sawulska)

Bartłomiej Mitura ………... Leander / Gil

Bartosz Pietrzyk ……….…. Gil

Monika Rulka ……............ Zerzabella / Dwórka (w 2013 r.  Majka Szydłowska)

Jakub Ryczek …………...... Kasander

Małgorzata Skotnicka …... Hrabina Potocka

Magda Stec ….…….………. Dwórka

Adrianna Tylus …………..... Zerzabella / Dwórka

Premiera: 22 czerwca 2013 r.     Czas trwania spektaklu: 70 min.

 

KARUZELA Z PIOSENKAMI


Spektakl muzyczny pt. "Karuzela z piosenkami", to dziesięć, specjalnie wybranych utworów z repertuaru Marii Koterbskiej, okraszonych zabawnymi "scenkami z życia" autorstwa niezapomnianej Stefanii Grodzieńskiej – Jurandot.

"Karuzela z piosenkami" to także manifest międzypokoleniowego porozumienia, próba reinterpretacji tekstów stworzonych w czasach, których większość tych młodych artystów, po prostu nie pamięta, którym PRL, kojarzy się z pełną absurdów rzeczywistością rodziców, czy dziadków. Na scenie zobaczyć można, wypełnione entuzjazmem, energią i humorem widowisko, którego kreatorami w dużej mierze, są sami wykonawcy. To doskonała okazja, by zapoznać młodego widza,               z twórczością dwóch znakomitych, polskich Artystek, czyli: ze wspaniałymi piosenkami z repertuaru piosenkarki Marii Koterbskiej oraz zabawnymi utworami satyrycznymi, autorstwa pisarki Stefanii Grodzieńskiej – Jurandot.

Rodzicom i dziadkom, spektakl ten, może dostarczyć odrobiny nostalgii                                         i wzruszeń przy dźwiękach songów z lat młodości. Wśród piosenek można znaleźć takie szlagiery, jak: Augustowskie noceParasolkiDo grającej szafy grosik wrzućBrzydula i rudzielecSerduszko puka w rytmie cha cha, czy Rudy rydz, a także mniej znane, nieco zapomniane już utwory: Chłopcy z obcych mórzKaruzela, czy Praczki z Portugalii. W części tekstowej, pojawia się słynna – „Szczotka”, ale też inne skecze, które do dzisiaj zaskakują swoją, jakże trafna, pointą.

Fragmenty spektaklu pokazywane były podczas Finału WOŚP w TVP (na żywo!), ponadto w czasie Targów EDUKACJA 2013 oraz w ramach oficjalnego programu lubelskiej Nocy Kultury 2013.

OBSADA:

Katarzyna Babicz, Karolina Ćwirta, Małgorzata Krupa, Bartłomiej Mitura, Bartosz Pietrzyk, Monika Rulka, Jakub Ryczek, Diana Sawulska, Małgorzata Skotnicka, Magda Stec, Maja Szydłowska, Adrianna Tylus.

Akompaniament: Alesia Aleksandrowicz

Choreografia: Agata Żółtowska

Przygotowanie wokalne: Mariola Zagojska i Dorota Szostak-Gąska

Reżyseria i wybór scen: Przemysław Gąsiorowicz

Opieka artystyczna: Jerzy Turowicz

Premiera: 26 maja 2013 r.     Czas trwania spektaklu: 60 min. 

 

KAJTUŚ CZARODZIEJ

 
Spektakl zrealizowany w oparciu o prozę Janusza Korczaka. Jest to fascynująca opowieść o chłopcu obdarzonym niezwykłą wyobraźnią, przekornym psotniku, o dobrym sercu, który nazywał się Antoni, choć częściej zwano go Kajtusiem, a jego największym marzeniem było zostanie potężnym czarodziejem. 
 
Historia Kajtusia to proces dojrzewania, który zaczyna się od dziecinnego postrzegania świata, poprzez wywieranie własnego wpływu na otoczenie, aż do momentu refleksji, że nie wolno myśleć tylko o sobie, że swoją moc „czarnoksiężnika” należy wykorzystać dla dobra innych ludzi.
 
Akcja spektaklu rozgrywa się w dwóch płaszczyznach: pierwszej realnej – w sierocińcu w Warszawie, prowadzonego przez doktora (J. Korczak) i siostry zakonne, do którego docierają odgłosy okupowanego miasta. Drugiej – świata czarów, magii i wyobraźni 13-letniego chłopca. Wyobraźni, w której pojawiają się wspomnienia rodzinnego domu, koncert skrzypka wirtuoza, wizja Paryża, czy też udział w kręceniu filmu w Hollywood.
 
Janusz Korczak był postacią niezwykłą, kochał dzieci, choć zgodnie z jego nauką należałoby podkreślić, że kochał ludzi. Wystawienie premierowego spektaklu Kajtusia Czarodzieja w Dniu Dziecka, w roku jubileuszowym Janusza Korczaka jest hołdem złożonym temu wybitnemu pedagogowi, lekarzowi i pisarzowi oraz próbą przybliżenia jego sylwetki młodym widzom.
 
Spektakl zrealizowany został pod patronatem Tadeusza Sławeckiego - Sekretarza Stanu w MEN oraz Rzecznika Praw Dziecka - Pana Marka Michalaka, we współpracy z Filharmonią Lubelską i Festiwalem Spotkań Kultur Caper Lublinensis' 2012 r.

Obsada:
 
Młodzi Aktorzy
Julia Jasińska, Iga Komar, Mateusz Kulczyński, Mateusz Majcher, Bartosz Pawłowski, Wiktoria Rabińska, Oliwia Strzyżewska, Mateusz Turecki, Lena Tytuła, Aleksander Więsyk, Dominika Winiarska.
 
Słuchacze Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza
Dominika Krakowiak, Bartłomiej Mitura, Adrianna Krzysiak, Bartosz Pietrzyk, Jakub Ryczek, Monika Rulka, Magda Stec, Majka Szydłowska, Anna Złomańczuk, Katarzyna Babicz, Małgorzata Skotnicka, Diana Sawulska, Karolina Ćwirta. 
 
Aktorzy
Dorota Szostak-Gąska, Jakub Gąska, Stanisław Karaś, Mirosław Majewski,
Julia Siegieda, Paweł Szalak, Luiza Tabaczewska, Mariola Zagojska.
     
Adaptacja i reżyseria: Jerzy Turowicz
Asystent reżysera: Magda Stec
Muzyka: Otto Wiktor Hoffman
Choreografia: Agata Żółtowska
Scenografia i kostiumy: Xsawery Kacperski
 
Premiera 1 czerwca 2012 r.


GWIAZDĄ BYĆ...

Spektakl muzyczny Gwiazdą Być… został  zrealizowany w ramach zajęć pierwszego semestru w Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza. 
Przedstawienie jest doskonałym połączeniem śpiewu na żywo, gry aktorskiej, ruchu scenicznego i tańca. 
Młodzi wykonawcy profesjonalnie i z lekkością, łączą ze sobą wszystkie elementy, prezentując ponadczasowy, ale i niezwykle wymagający repertuar epoki XX-lecia międzywojennego - Kabaretu Starszych Panów oraz utwory Mariana Hemara i Harolda Arlena. 
Oprócz zabawnych, często zaskakujących interpretacji, na scenie zobaczyć można niebanalną choreografię (autorstwa tancerki i choreografki Agaty Żółtowskiej), kolorowe, podkreślające charakter utworów stroje oraz entuzjazm, którego mogą im pozazdrościć nawet zawodowcy. 
Spektakl muzyczny Gwiazdą Być... to swojego rodzaju egzamin semestralny młodych adeptów sztuki aktorskiej i wokalnej. 
Na program pokazu składa się 16 utworów muzycznych, w tym zarówno rozbudowane partie grupowe, jak i kameralne wykonania solowe, można zobaczyć, w nowych aranżacjach, utwory tj.: Ada to nie wypada, SeksapilTanie dranie,  Ach Tomasz, Durna ja, Stary drab, Tango kat, Św. Antoni czy Over the Rainbow. 


Obsada:

Katarzyna Babicz, Monika Brzuchała, Dominika Krakowiak, Adrianna Krzysiak, Malwina Otto, Bartosz Pietrzyk, Monika Rulka, Jakub Ryczek, Magda Stec, Maja Szydłowska, Magda Welc oraz  Anna Złomańczuk.

 
Reżyseria: Jerzy Turowicz
Przygotowanie wokalne Słuchaczy: Mariola Zagojska i Dorota Szostak-Gąska
Choreografia: Agata Żółtowska
Akompaniament: Alesia Aleksandrowicz
 
Premiera 12 marca 2012 r.*
 
*W czasie pokazu specjalnego, który odbył się 22 marca 2012 r., z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, w DDK LSM, zostało zrealizowane profesjonalne nagranie wideo ze spektaklu. 
Spektakl był wielokrotnie pokazywany m.in. podczas Nocy Kultury 2012, Finału WOŚP 2013.

 

VIPY DZIECIOM

Pokaz tego wyjątkowego spektaklu odbył się 1 czerwca 2011 r. z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. 

Pomysłodawcami byli Mariola Zagojska reprezentująca Festiwal Spotkań Kultur Caper Lublinensis i Jerzy Turowicz dyrektor Akademii Teatralno-Wokalnej.

Wydarzenie było nietypowe, gdyż po raz pierwszy, w tego typu imprezie wzięli udział czołowi lubelscy politycy z Prezydentem Miasta Lublina, Marszałkiem Województwa i Panią Wojewodą na czele, a także posłowie na Sejm RP pochodzących z Lubelszczyzny oraz lubelskie dziennikarki doskonale znane szerszemu gronu odbiorców – Anna Dąbrowska z TVP Lublin oraz Ewa Dados z Radia Lublin (inicjatorka akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę). 

Na scenie oprócz VIP-ów wystąpili artyści scen lubelskich, słuchacze Akademii Teatralno-Wokalnej Jerzego Turowicza oraz członkowie studenckiego Teatru STOPA.

VIP'y zaprezentowały ulubione wiersze dla dzieci, znanych autorów, m.in. Juliana Tuwima, Jana Brzechwy. Całość dopełniona została utworami muzycznymi i piosenkami z bajek, tj.: Calineczka, Kot w butach i Pinokio.

Całkowity dochód z biletów przeznaczony został na podlubelski Dom Dziecka.

Scenariusz i reżyseria: Jerzy Turowicz
Oprawa muzyczna: Janusz Baca