Parady nie od parady
- Szczegóły
Jan Potocki, autor Parad, zapamiętany jest dzisiaj głównie, jako autor powieści Rękopis znaleziony w Saragossie, Parady napisał i wystawił latem 1792 roku, będąc gościem na zamku w Łańcucie, w rezydencji swojej teściowej, księżnej marszałkowej Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej. Parady nazywane „dramatycznymi ekstrawagancjami”, są zbiorem krótkich, humorystycznych scenek z życia wyższych sfer, a także znakomitymi parodiami ówcześnie wystawianych sztuk.
Dla wykonawców Parady stanowią wspaniałą okazję do zaprezentowania pełnej gamy środków aktorskich. Są jedynym w swoim rodzaju sprawdzianem kondycji, umiejętności improwizacji i współpracy między aktorami na scenie.
Parady przygotowane pod okiem Jerzego Turowicza przez Słuchaczy Akademii Teatralno-Wokalnej, składają się z pięciu miniatur scenicznych: I. Gil zakochany; II. Kalendarz starych mężów; III. Podróż Kasandra do Indii; IV. Kasander literatem; V. Kasander demokratą, w których to występują bohaterowie charakterystyczni dla tego gatunku.
Wielu widzom spodoba się nieszablonowy typ poczucia humoru, jaki zawarty jest w tekście Parad, gdyż w dużej mierze oparty jest on na podtekstach, sugestiach i niedomówieniach między bohaterami, a to śmieszy zawsze, czyniąc ten tekst bardzo uniwersalnym.
ZAPRASZAMY na pokaz 22 lutego 2014 r., godz. 18.00, DK LSM, ul. Wallenroda 4a.